Buď laskavý. Vždycky.

21.01.2021


Jako malý jsem nikdy nechápal, proč lidé staví okolo svých domovů ploty. Vždy jsem byl zvídavý a žádná otázka pro mě nebyla hloupá. Jednou, když jsem ve svých 6 letech poslušně držel svou maminku za ruku, jsem se rozhodl zeptat

"Maminko, proč si každý staví kolem domu plot?"
"Pamatuješ, když Ti před dveřmi ukradli botičky?"
"Ano?"
"Kdybys je dal dovnitř, pořád bys je měl. Teď nemáš boty na sáňkování. A tak je to i s ploty u domů"
"To že mi ale vzali botičky přeci nevadí, maminko"
"Nevadí? Vždyť teď nemůžeš jít sáňkovat.."
"Já sice nemám botičky na sáňkování, ten chlapec, který mi je vzal třeba neměl žádné. No a teď je má"

Být laskavý nemusí nutně znamenat, nechávat každý večer za dveřmi boty, nebo někomu kupovat květiny. Pravdou je, že v dnešním světě je plno zraněných lidí, kteří na náhodný dobrý skutek nejsou připraveni. Cítím, jak se vyhýbají tématu a co nejrychleji se snaží odejít, "Nemají čas" a "velice spěchají". Mají strach.

Bohužel, jsme si nepostavili ploty jen mezi našimi sousedy a námi. Naše srdce jsme, naneštěstí, obestavěli vysokými zdmi, za kterou nikoho nechceme pustit, protože máme strach. Máme strach z toho, že po nás někdo bude něco chtít, nebo nám ublížit. Ač i já v některých příbězích disponuji jako ten zlý, konal jsem s nejlepším úmyslem člověku pomoci. Můj úmysl se však někde na té cestě musel ztratit, nebo si ho ostatní mohli špatně vyložit. Ne nadarmo se říká, že cesta do pekla je vydlážděna dobrými skutky. Je smutné, že jsem musel začít natáčet své dobré skutky, které jsem předtím vykonával automaticky, jen abych šířil světem malý kousek dobra. Člověka nepotěší nic tak moc, jako je radost druhého člověka. 

Rozhodl jsem se tedy zveřejnit jeden dobrý skutek denně. Skutek, který udělám pro naprostého cizince a doufám, že ten čin odebere alespoň jednu cihličku z oněch zdí, kterými jsou obestavěna naše srdce. Pravdou je, že dobrý skutek přestává být dobrým v momentě, kdy o něm někomu řekneme. Dobré skutky by měly být samozřejmostí a ne jen ojedinělou událostí, nebo pouze se zapnutými kamerami. Nezůstávám u jednoho dobrého skutku, avšak ten jeden jediný natočím. Mnoho z Vás si může říct, že je to jen marketing a že se skrze dobré skutky snažím zviditelnit. Pokud si to chcete myslet, nebudu Vám Váš názor vyvracet. Budu ho respektovat, protože takový jsem. Nenávist a nepokora zahltila náš svět a každý dobrý skutek je po zásluze potrestán, nebo zpochybněn. 

Je mi smutno, že mnoho z nás si neuvědomuje, že své životy žijeme jen jednou. Jednou odejdeme tam nahoru, domů. Zavazadla však nejsou povolená a vše musí zůstat zde. Vše, až na naše činy a vzpomínky. Já jsem se jednou ocitl na tenké hranici mezi životem a smrtí. Díky laskavosti někoho, kdo mě vůbec neznal jsem se však dostal zpět na pevnou půdu a zeď kolem mého srdce s spadla. Be kind, always!